178
23 shares, 178 points

Лондонскиот градоначалник Борис Џонсон планира да го ограничи пристапот за нееколошките возила. Се смета дека загадувањето на воздухот на островот усмртува 29.000 лица годишно.

Сопствениците на возила со дизел мотор ќе мораат да плаќаат посебна такса за влез во центарот на Лондон, или пак целосно ќе им биде забранет пристапот со цел да се реши проблемот со загаденоста на воздухот. Градоначалникот Борис Џонсон планира од 2020 година да се воведе такса од 10 фунти за дизелите. Со тоа двојно ќе поскапи влезот во центарот градот. Моментно за тоа се наплаќаат 10 фунти, освен за возила со хибриден и електричен погон.

Градоначалникот на Лондон ќе побара од владата и поскапување на регистрацијата за автомобили со дизел мотор, со цел возачите да се поттикнат за купување на возила со пониска емисија на штетни материи. Примерот на Лондон ќе го следат и Шефилд, Бредфорд, Бирмингем, Бристол и уште 15 други градови. Според процените, околу 29.000 смртни случаи годишно во Британија се причинети од прекумерната загаденост на воздухот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

178
23 shares, 178 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format