160
21 shares, 160 points

Со новоотворените станици во текот на ланската година, светот во моментов располага со вкупно 214 станици на коишто може да се полни водород како погонско гориво. Европа располага со најширока инфраструктура за горивото на иднината.

Во текот на минатата година низ светот се отворија 54 нови станици за точење водород, со што нивниот број на глобално ниво достигна 214 станици. Од новоотворените станици, 48 се достапни за приватни корисници, додека останатите се наменети за компаниите што располагаат со возни паркови од возила со погон на водород, вклучувајќи ги и претпријатијата за јавен превоз.

stanica vodorod germanijaНајмногу нови станици лани се пуштени во работа во Јапонија, вкупно 28, потоа следи Европа со 19 станици, од кои четири се наоѓаат во Германија. Со тоа, вкупниот број на станици за точење водород на „автонацијата“ моментно изнесува 34 станици, од кои 21 се достапни јавно. Од седумте нови станици во САД, сите се наоѓаат во Калифорнија и сите се достапни и за приватните корисници.

Според последните сознанија, Европа ја презема преводничката улога во развиеноста на инфраструктурата за водород со вкупно 95 станици, потоа следат 50-те станици во САД, една во Јужна Америка и Австралија, како и 67 во Азија. Од вкупно 214-те станици, 121 се достапни јавно. Моментно се планирани за пуштање во работа уште 104 локации, од кои 64 во Европа, 35 во САД и пет во Јапонија.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format