179
23 shares, 179 points

Клубот АДАК јавува за лажни сервисни возила што под неговото лого нудат услуги на патиштата низ Србија и Унгарија за возилата во дефект. Цените на овие услуги обично се пеколно скапи.

Лажни сервисни возила во боите на германскиот клуб АДАК циркулираат низ Србија и Унгарија, нудејќи услуги за возилата во дефект. Тоа денес официјално го соопштија од седиштето на најголемиот европски автоклуб во Минхен. Лажните „жолти ангели“, како што се нарекуваат сервисните возила на АДАК поради препознатливата боја на каросеријата, носат заштитно лого на клубот или натпис дека се негови партнери. Престапниците им нудат поправки и влечна служба на жртвите по далеку повисоки цени отколку реалните цени на клубот. На прв поглед е тешко да се препознае дека станува збор за измама.

Како што понатаму наведуваат од Минхен, клубот во регионот е застапен официјално со свои возила единствено во подрачјето на Северна Италија и на хрватскиот полуостров Истра. Во сите останати земји постојат партнери коишто работат под налог на АДАК, но притоа не ги користат препознатливите бои на клубот за своите возила.

Возачите би требало да се посомневаат дека станува збор за измама откако лажните возила ќе се појават за кусо време на местото кадешто е возилото во дефект, без воопшто да биде повикана помош на патот. Измамниците обично користат уреди за попречување на мобилната врска, за на тој начин да се оневозможи стапување во контакт со службата за помош на пат на АДАК. Во таков случај е најдобро возачот да го заклучи својот автомобил и да се оддалечи, за повторно да се обиде да воспостави врска со клубот.

Ова не е првпат лажни сервисери да се претставуваат под заштитните бои на АДАК. Пред неколку години имаше случај кога лажно сервисно возило на АДАК нудеше сервисни услуги за возилата во дефект на делницата А7 од „аутобанот“ кој имаше и судска разрешница.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

179
23 shares, 179 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743