149
20 shares, 149 points

Мошне извесно е дека набрзо ќе се случи продажбата на Opel на новиот сопственик PSA. Но, концернот General Motors поставува неколку услови. Американците бараат PSA да им плаќа лиценци за продолжување на производството на постоечките модели на Opel, коишто француската групација и натаму нема да смее да ги продава во Северна Америка, Русија и Кина. Тоа прави најголем проблем околу еден автомобил, електричниот Ampera-e.

Во преговорите меѓу General Motors и групацијата PSA околу купувањето на марката Opel се појавува голем камен на сопнување. Повеќето патентирани технологии што се користат во моделите на Opel му припаѓаат на американскиот концерн, којшто нема намера толку лесно да им ги препушти истите на Французите. Меѓу нив спаѓаат и патентите за електричниот автомобил Ampera-e, на когошто PSA особено му има фрлено око.

General Motors во преговорите има поставено барање PSA да му плаќа лиценци за натамошното производство на одредени модели. Но, тие модели не смеат да се извезуваат во Северна Америка, Русија или во Кина. Кога ќе се погледне сегашната моделска понуда на Французите, со ваквите барања на GM тие би изгубиле еден важен аргумент за купувањето на германската марка. Без патентите на General Motors, групацијата PSA ќе мора самостојно да развива модели на Opel за трите важни пазари. Тоа е скап и долготраен процес.

Повеќе медиуми досега пишуваа дека зделката со Opel би можела да биде склучена уште пред започнувањето на салонот во Женева на 6-ти март. За тоа се заинтересирани сите страни во преговорите, коишто се веќе пред завршница. Но, проблемот со патентите поставува нови прашања на масата за преговори.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
20 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743