152
20 shares, 152 points

Не остана празнина што BMW не ја пополни со модел. Баварците направија ван, некои модели ги префрлија на преден погон, сé е можно. Купе-лимузината од серијата 4 е следниот новитет.

Дополнителната ознака Gran Coupe укажува дека се работи за модел во стилот на истоимената варијанта од серијата 6, која на помалиот брат му ги позајмува и препознатливите дизајнерски белези. Во споредба со купето и кабриолетот, третата моделска варијанта во серијата 4 има меѓуоскино растојание продолжено на 2,92 метри и вкупна должина од 4,8 метри.

bmw_4_1_gran_3_big

Исто како моделот GT од серијата 3, купето со четири врати ја користи како основа продолжената верзија од моделот од средната класа на BMW, која што е наменета за кинескиот пазар. Од зголеменото меѓуоскино растојание произлегува поголема просторна понуда за патниците на задната клупа.

Продолжената „четворка“, што интерно се води како F36, ќе се произведува во фабриката во Динголфинг, а првите модели ќе им бидат испорачани на купувачите во средината на 2014 година. На стартот ќе се нудат само моделските изведби со посилни мотори. Палетата ќе стартува со 420d и 420i со по 184 КС, а врвот на скалата ќе го одбележи 435d со 313 КС.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813