154
20 shares, 154 points

На кинеската марка Qoros не ѝ оди најдобро на домашниот пазар, но тоа ќе се смени наскоро: Спортскиот теренец Qoros 5 го означува почетокот на голема моделска офанзива и во верзија блиска до серискиот модел доживеа премиера во Милано.

Секако дека не е случајност тоа што кинеската марка Qoros го претстави новиот спортски теренец со едноставна ознака „5“ токму на светската изложба Експо Милано 2015. Во изминатите шест месеци, Милано беше центар на светот каде што 140 земји ги прикажуваа своите врвни достигнувања во најразлични подрачја. Qoros 5 е „светски автомобил“ и со него се поткрепуваат надежите дека кинеската марка конечно ќе доживее прифатеност на интернационално ниво.

qoros 5 suv 1946885А, кој е Qoros? Марката постои уште од 2007 година, а првиот автомобил беше претставен во 2013 година. За изгледот на компактната лимузина Qoros 3 беше задолжен поранешниот главен дизајнер на Mini, Герт Фолкер Хилдебранд. Заедно со комбилимузинската и кросовер верзијата, моделското трио Qoros 3 се произведува во сопствена фабрика во кинескиот Чангшу. Годишниот капацитет изнесува 150.000 возила, но може да се достигне и двојно поголема продукција. Проблем е тоа што марката е многу далеку од достигнувањето на овие бројки. Во првите шест месеци од годинава се продадени само 7.000 примероци. Лимузината Qoros 3 стартува од околу 15.000 евра на кинескиот пазар.

Планот е 12.000 автомобили месечно од 2017 година, само на домашниот пазар

Новиот шеф Фил Муртог и неговата јасна стратегија треба да придонесат за значајно поттикнување на продажбата. Визијата гласи: 12.000 автомобили месечно од 2017 година, само на кинескиот пазар. За таа цел ќе следува и проширувањена понудата на модели, прво со кросовер и со лимузина од средната класа. Не се заборава и на интернационалниот пазар. Веќе подолго време се проверува пазарот во Централна Европа, а се планира и во следните 12 до 18 месеци да се стартува на пазарот на Блискиот Исток. Проширувањето во Европа ќе следува малку подоцна, моментно се работи на зголемување на продажбата и на популарноста на марката во Кина.

Спортскиот теренец Qoros 5 е дизајниран во Шангај и Минхен и го прикажува правецот во којшто ќе продолжи да се развива кинеската марка. Моделот од средната класа моментно е во завршна фаза од тестирањата, но уште недостигаат конкретни податоци. Официјалната премиера на Qoros 5 SUV ќе биде во ноември, на салонот на автомобили во кинескиот Гуанжо.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
20 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813