137
19 shares, 137 points

Првпат во историјата се случува „автомобил од друга галаксија“ да се појави се појави во оглас за продажба. Lamborghini Diablo, познат од хитот „Космичка девојка“ на Џеј Кеј, понуден е на онлајн-берза. За цената не може да се очекува да биде ниска.

Lamborghini Diablo во виолетова металик боја се чини познато? Два идентични примерока од такво Lambo се појавија во музичкиот спот „Космичка девојка“ на Џеј Кеј во 1996-та година. Еден од тие примероци сега е понуден за продажба на онлајн-берза по цена од 549.995 фунти. Првиот примерок не го преживеа снимањето на видеоспотот и мораше да биде заменет.

Еден од 16 примероци на Lamborghini Diablo со волан од десната страна

Автомобилот е понуден за продажба на онлајн-берзата Auto Trader и еден е од 16-те примероци што се изработени со волан од десната страна. Ниту тој не го мина снимањето неоштетен. Камера паднала врз ветробранот и го уништила, но Џеј Кеј решил снимањето да го продолжи без стаклото.

До огласот може да се пристапи под http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201707267740900

Во „Космичка девојка“ се појавуваат три суперавтомобили. Ова Lambo е единственото што „Вселенскиот каубоец“ го поседувал. Огласот е на име на Amari Supercars, кои всушност му го продале виолетовото Lambo на Џамироквај во 1996 година. Потоа италијанскиот суперавтомобил имал уште два сопственика, за на крајот повторно да се врати во Amari.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
19 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *