145
29 shares, 145 points

Пазарот на користени автомобили крие многу замки што може да го наведат купувачот на погрешен избор. Најголемите експертски имиња во Велика Британија ги оценуваат понудите на пазарот и ги избираат моделите што се најдобри за купувачите на користени автомобили.

Во голем стил, Британија доделуваше награди за моделите со најголема издржливост, најдобра противвредност и најголемо задржување на вредноста, како најдобар избор на пазарот на користени автомобили. Манифестацијата се одржува во организација на Car Dealer Magazine и на купувачите на користени автомобили им нуди голема помош при изборот на автомобил. Водител на свеченото доделување на наградите беше Мајк Бруер, познато тв-лице од емисијата „Дилери на автомобили“ на Discovery Channel.

Резултатите од изборот претставуваат голема помош за купувачите на користени автомобили

Победниците ги избира жири составено од докажани експерти во земјата. Возилата што се нудат на пазарот на користени се проценуваат анонимно, заради спречување местенки. При оценувањето се земаат предвид и обемните бази на податоци од надлежните институции и организации.

Апсолутен победник на годинешните избори е долгогодишниот познајник на пазарот, Nissan Qashqai, кој ја понесе титулата на Најдобар користен автомобил за 2017 година. Семејниот кросовер од британско производство победи и во категоријата на теренски возила.

Повеќе од 6 милиони користени автомобили во Велика Британија го смениле сопственикот годинава

Титулата за најдобар користен автомобил во класата на градските автомобили повторно ѝ припадна на Ford Fiesta, додека кај компактите сосема очекувано победи Dacia Sandero. Британските возачи веќе со години ја препознаваат и ја ценат противвредноста што ја нуди романската марка.

Победникот во бизнис-класата е далеку од изненадување. Mercedes C-Class се избори за титулата во густата конкуренција во оваа класа. Најдобар избор на спортски автомобил на пазарот на користени е Mazda MX-5. Родстерот кој се појави пред повеќе од две децении е вечен фаворит кај купувачите на користен автомобил во Британија.

Овие награди претставуваат голема помош за возачите кои го бараат својот следен автомобил, бидејќи нашите експерти ги обработија сите податоци за да дојдат до најдобрите понуди со коишто не можете да погрешите Мајк Бруер, водител на „Дилери на автомобили“

Годинава првпат се избираше и најдобар користен автомобил со електричен погон. Продажбата на електрични и хибридни автомобили бележи огромен раст во земјата, а во чекор следи и проширувањето на инфраструктурата. Првиот носител на титулата во оваа категорија е воедно и првиот автомобил со електрифицирана погонска спрега, Toyota Prius.

Kia победи со најдобра програма за користени автомобили

Награди се доделуваа и за иницијативите на производителите, коишто имаат за цел да го поедностават купувањето и поседувањето користен автомобил. Вебсајтот за користени автомобили на BMW доби награда заради транспарентното прикажување на понудите за финансирање и едноставното користење.

Меѓу програмите за користени автомобили од производителите победи Kia. Во оваа категорија се оценува колку производителите вложуваат во подобрување на искуството во купување и поседување користено возило. Покрај тоа што долгогодишната гаранција може уште да важи кога возилото ќе се појави на пазарот на користени, Kia плаќа и технички преглед во првата година, асистенција на пат со важност од 12 месеци и проверка на 88 позиции на возилото.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

145
29 shares, 145 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743