131
18 shares, 131 points

Toyota започна 30-дневен натпревар во САД во кој корисниците на хибридот Prius Plug-In треба да потрошат колку е можно помалку гориво. Претходниот победник трошеше 0,6 литри.

Во рамките на натпреварот што Toyota го организира во САД, секој учесник мора да извози најмалку 428 километри во целиот период, односно околу 120 километри неделно. Победува тој што ќе има најниска вредност за просечната потрошувачка според патниот компјутер. Првопласираниот добива 2.500 долари, а вториот и третиот најдобар возач по 1.000, односно 500 долари. Секој учесник добива од Toyota и вредносен бон од 200 долари за гориво.

Целта на натпреварот е да се зголеми довербата кај корисниците и заинтересираните купувачи во штедливоста и искористливоста на унапредената варијанта на хибридот Prius, која што дополнително има можност за полнење на батериите со приклучок во струја, односно поседува продолжена автономија при погон само на струја, за разлика од стандардниот Prius, кој што во електро модус во практика минува меѓу 1,5 и 2 километри зависно од условите на возење. Prius Plug-In Hybrid или уште Prius PIH, со енергијата во батериите минува до 18 километри, пред на помош да се вклучи бензинецот и потоа да реаботи комбинирано со електромоторот. Кога возилото ќе се приклучи на полнење дома или на работа, батериите се подготвени за следните 18 километри за само 1,5 час.

Во претходната фаза од натпреварот победникот извозе повеќе од 810 километри со просечна потрошувачка на гориво од 0,66 литри бензин на сто километри, што е за 0,9 литри помалку од тоа што го декларира фабриката.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
18 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format