161
21 shares, 161 points

Прекршоците во некои земји може да чинат пеколно многу. Најстрого е во скандинавските земји, особено во Норвешка. За пребрзо возење таму се плаќа најмалку 430 евра, додека минување на црвено светло чини 630 евра. Но, казните за сообраќајните прекршоци се значително над просекот на европските земји и во Италија, Холандија и Швајцарија. Во Македонија најстрого се санкционира возењето во пијана состојба и минувањето на црвено светло, соодветно на високото учество на овој вид прекршоци при контролата на сообраќајот. Во соседна Србија на пример, за овие два вида на прекршоци се предвидени 45, односно 130 евра, наспроти македонските 250, односно 300 евра. Колку ригорозните казни влијаат врз подобрување на безбедноста во сообраќајот и колку нивната висина поттикнува активирање на „врски“ и избегнување на санкционирањето, тоа е веќе посебна тема.

Некои држави предвидуваат попуст при плаќање на лице место. Казната во Шпанија се намалува за половина доколку плаќањето се изврши во рок од 20 денови. Во Италија се добива попуст при плаќање на казната во рок од пет денови. Но, доколку во Италија не се плати казната ниту во период од 60 денови, мора да се смета на двојно повисок износ. Франција исто така предвидува попуст при плаќање на казната во рок од 15 денови.

Сообраќајот на автопатиштата во повеќето земји се надгледува преку видео камери со радар кои автоматски ги снимаат регистерските таблички на возилото при пречекорување на брзината на возење на пример, така што незапирањето од класична сообраќајна контрола не значи и дека прекршокот не е регистриран. Казната стасува подоцна на домашна адреса.

Во сите европски земји е забрането користење на мобилен телефон во автомобилот, без уред за слободно зборување. Од неодамна се казнува користењето на мобилен телефон во возење и во Шведска, со ригорозни казни доколку полицијата оцени дека притоа била загрозена безбедноста во сообраќајот.

  Дозволени промили Возење во пијана состојба 20 km/h над дозволена брзина Преку 50 km/h над дозволена брзина Минување на црвено светло Престигнување на полна лента Погрешно паркирање Разговор на мобилен Неносење безбедносен ремен
Австрија 0,5 Од 300 Од 30 До 2180 Од 70 Од 70 Од 20 Од 50 Од 35
Белгија 0,5 од 150 Од 100 Од 300 Од 165 Од 165 Од 55 Од 110 Од 110
БИХ 0,3 Од 200 Од 25 Од 200 Од 150 Од 150 25 Од 10 Од 20
Бугарија 0,5 Од 255 Од 25 Од 120 Од 50 Од 25 Од 5 Од 25 25
В. Британија 0,8 До 5980 Од 120 До 2990 До 1200 Од 120 Од 85 Од 120 До 595
Германија 0,5 Од 500 До 35 Од 240 90-320 30-250 10-70 40 30
Грција 0,5 Од 80 Од 100 Од 350 Од 350 Од 350 Од 40 100 Од 350
Данска 0,5 Од 1 МП Од 135 Од 335 270 270 Од 70 200 200
Естонија 0,2 Од 400 До 120 До 800 До 400 До 385 Од 40 До 200 До 200
Ирска 0,5 Од 200 Од 80 Од 70 Од 80 Од 80 Од 40 Од 60 Од 60
Исланд 0,5 Од 450 Од 60 Од 90 100 Од 90 Од 10 65 30
Италија 0,5 Од 530 Од 170* Од 530 Од 170* Од 85 Од 40 Од 160 Од 80
Кипар 0,5 Од 100 Од 35 Од 85 Од 85 Од 85 85 85 85
Летонија 0,5 Од 210 Од 10 Од 110 Од 30 Од 20 Од 30 15 Од 30
Литванија 0,4 Од 290 Од 10 Од 290 Од 115 Од 115 Од 30 Од 30 Од 30
Луксембург 0,5 Од 100 Од 50 Од 145 145 145 Од 25 75 75
Македонија 0,5 Од 250 Од 20 Од 45 Од 300 Од 35 Од 45 45 20
Малта 0,8 Од 1200 Од 70 Од 70 Од 60 Од 25 Од 25 Од 25 Од 25
Норвешка 0,2 Од 600 Од 430 Од 940 630 630 Од 90 160 90
Полска 0,2 Од 145 Од 25 Од 100 Од 75 Од 60 Од 25 Од 50 25
Португалија 0,5 Од 250 Од 60 Од 120 Од 120 Од 120 Од 30 Од 120 Од 120
Романија 0,0 Од 150 Од 100 Од 150 Од 65 Од 100 Од 30 Од 65 Од 30
Словачка 0,0 Од 450 Од 50 Од 350 150 150 Од 30 Од 60 Од 20
Словенија 0,5 Од 300 Од 50 Од 300 250 Од 500 Од 40 120 120
Србија 0,3 Од 45 Од 50 Од 130 Од 130 Од 50 Од 45 Од 25 45
Турција 0,5 Од 230 Од 55 Од 75 Од 55 Од 75 Од 25 Од 25 25
Унгарија 0,0 До 970 До 100 Од 190 До 325 До 325 До 165 До 100 Од 50
Финска 0,5 Од 15 ДН Од 70 14 ДН Од 10 ДН Од 10 ДН 20-80 До 115 35
Франција 0,5 Од 135 Од 135 1500 Од 135 Од 135 Од 15 Од 135 Од 135
Холандија 0,5 Од 360 Од 160 Од 530 230 230 Од 90 230 140
Хрватска 0,5 Од 90 Од 65 Од 660 Од 260 Од 90 Од 40 Од 65 65
Црна Гора 0,3 Од 70 Од 70 Од 150 Од 70 Од 70 Од 60 Од 60 Од 40
Чешка 0,0 Од 100 Од 60 Од 200 Од 100 Од 200 Од 60 Од 60 80
Шведска 0,2 Од 40 ДН Од 270 Од 450 Од 280 Од 280 Од 20 170 170
Швајцарија 0,5 Од 495 Од 150 Од 60 ДН 205 Од 245 Од 35 85 50
Шпанија 0,5 Од 500 Од 100 Од 600 Од 200 Од 200 До 200 Од 200 Од 200

Легенда за прегледот во табелата: Казните важат за прекршоци со патнички автомобил. Износите се во евра; 1 МП = 1 месечна плата, 1 ДН = 1 дневница (во земји каде што висината на казната се одредува според месечната плата; во Финска максимално 120 дневници); * = најниска висина на казна преку ден, во ноќниот период меѓу 22 и 7 часот казните се зголемуваат за една третина; Во некои земји, слични казни како за алкохол се одредуваат за при возење под дејство на наркотични средства. Дополнително се одземаат и бодови, а во најтешки случаи возачот се лишува од слобода.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

161
21 shares, 161 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *