156
20 shares, 156 points

Светот ги сака големите теренци, особено сега откако цените на горивата се на историски минимум. Но, колку реално трошат тие? Магазинот Auto Bild ги објави максималните вредности од тестовите.

Мерењето на потрошувачката на гориво на тестовите на германскиот магазин Auto Bild се одвиваат според строго одредена рутина. Тест-рутата за потрошувачката на гориво е долга 155 километри и се состои од 61 километри возење по магистрални патишта, 40 километри во град и 54 километри по автопат. Околу седумстотини возила секоја година се проверуваат на оваа стандардна рута во рамките на тестовите во магазинот. Се вози динамично, со нормални вртежи и со почитување на брзинските ограничувања. Полна гас се вози на делница од автопатот во должина од 20 километри. Резервоарот се полни до врв пред и по тестирањето, се мери количината на гориво по долевањето. На тој начин се постигнува точност до децилитар.

Во галеријата се прикажани 25-те теренски возила со највисока потрошувачка според тестирањето на Auto Bild.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *