175
22 shares, 175 points

Клубот ADAC смета дека бројачите на километажата во автомобилите се намерно конструирани за лесно да се манупулираат. Купувачите се ограбени со купувањето автомобил со вратена километража.

Целата процедура трае половина минута и може да се изврши кај речиси секој автомобил. Полицијата во Германија, пазарот од кој најчесто ги добавуваме нашите користени возила, смета дека на два милиона автомобили годишно им се враќа километражата пред продажбата или пред завршетокот на договорот за лизинг. Тоа е секој трет автомобил.

Тоа е целиот алат што е потребен за враќање на километражата. Заработката е најмалку 500 евра по возило. Германската економија губи по 6 милијарди евра годишно од тахо-мафијата. Многу од автомобилите со вратена километража доаѓаат на пазари како нашиот, каде што отсуствуваат техничко знаење и правна заштита
Тоа е целиот алат што е потребен за враќање на километражата. Заработката е најмалку 500 евра по возило. Германската економија губи по 6 милијарди евра годишно од тахо-мафијата. Многу од автомобилите со вратена километража доаѓаат на пазари како нашиот, каде што отсуствуваат техничко знаење и правна заштита

Штетите од тахо-мафијата која што е активна во цела Европа се проценуваат на шест милијарди евра – само во Германија, најголемиот пазар за автомобили на континентот. Со враќањето на километражата се заработуваат во просек по 3.000 евра од возило. Тие пари ги плаќаат купувачите на користените возила.

Клубот ADAC подолго време ја притиска индустријата да преземе мери за заштита на бројчаниците од манипулација. Во реалноста производителите дури им ја олеснуваат работата на криминалците. По извршените тестирања, клубот дојде до заклучок дека повеќето автомобили се подготвени за манипулација на километражата уште од фабрика. Софтверот на модерните километражи е недоволно заштитен.

Враќањето на километражата може да се направи на секое паркиралиште и на секој автомобил, затоа што и индустријата има интерес километражата да не биде заштитена од манипулации. Инсајдери откриваат дека производителите ги враќаат километражите по пробните возења на фабричките патеки. Тука сепак се работи за неколку километри кои нема да му наштетат на возилото. Техничката заштита на километражата не е скапа. Производителите ќе треба да потрошат најмногу едно евро по возило за вградување на заштитата.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

175
22 shares, 175 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813