129
18 shares, 129 points

Возачите на Porsche имаат многу пари, сопствениците на Saab се своеглави и сите учители возат Volvo – тоа се клишеата што произлегоа од една универзитетска студија. Не се далеку од вистината.

Постојат многубројни предрасуди околу автомобилите. Некои луѓе се убедени дека зад воланите на големите лимузини секогаш седат малечки возачи или дека бесно тјунираните автомобили им припаѓаат на фраеришта истетовирани од глава до петици. Научниците од Универзитетот Бохум сакаа да утврдат точно колку се издржани овие предрасуди и ја проверија веродостојноста на стереотипите преку анкета на 1.200 возачи.

Резултатите од студијата потврдија неколку клишеа. Така на пример, имиџот е најважен за возачите на германските премиум марки. Тие уживаат кога се во центарот на вниманието и го ценат квалитетот. Наспроти тоа, на возачите на Opel, Ford, Toyota или Renault, имиџот воопшто не им е важен.

Сопствениците на Audi, Mercedes и BMW се натпросечно информирани и имаат добри познавања од автомобилизмот. Во споредба со другите марки, возачите на Hyundai и Skoda помалку се интересираат и имаат послаби познавања. Најмалку заинтересирани се сопствениците на Mini или Peugeot.

Возачите на Chevrolet или Honda речиси воопшто не се интересираат за автомобилите и за дизајнот, но со нивните познавања сепак се во просекот. Постојат и контроверзни примери: Возачите на Jaguar се на второто место според интересот што го покажуваат за автомобилите, но имаат многу слаби познавања од автомобилизмот. Доколку нивниот избор не се раководи само според емоциите, туку и според техниката, тие најверојатно би возеле Porsche. Според анкетата, овие имаат голем интерес за нивниот автомобил, но и го познаваат истиот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

129
18 shares, 129 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743