183
23 shares, 183 points

Очигледно дека масовното присуство на тркачките патеки остава траги. Honda дојде на идеја да ги замени возилата на повеќекратни шампиони во мото и авто-трки. Ова е Honda CBR1000RR Fireblade SP против BTCC Honda Civic Type R, Џон Мекгинис против Гордон Шеден.

Џон Мекгинис, 23-кратен победник на ТТ, ја замени својата „службена“ Honda CBR1000RR Fireblade SP за Honda Civic Type R, со којашто двократниот шампион Гордон Шеден се натпреварува во британскиот шампионат за туристички автомобили BTCC. Во исто време, Шеден мораше да ги извози предвидените 30 кругови на тркачката патека со две тркала помалку од вообичаеното. Ова уникатно одмерување на силите во „погрешното“ возило се одржа во режија на Honda и Dunlop, на шкотската патека Нокхил.

Двајцата возачи се соочуваат со сосема различни предизвици кога се наоѓаат во своите „точни“ возила. Додека Шеден треба да извози 27 кругови или неполни 34 километри во борба со 31 конкурентски автомобил на совршено мазен асфалт, Мекгинис има на располагање само еден круг во должина од околу 61 километар, по предизвикувачките јавни патишта на Островот на човекот.

Ова го изјавија ѕвездите по необичниот двобој:

„Беше брилијантно. Искрено, не ми се излегуваше од автомобилот. Целата мисла се менува кога ќе го замените тоа што ви е познато со нешто ново и бев по малку нервозен, но сите ние сме тркачи и само сакаме да возиме брзо.“

„Тешко се гледа темето на свијокот, врзани сте во тесно и внатре е мошне топло. Ги вдишувате миризбите од моторот и има многу тропање и удари. Тоа е сосема различен свет, но бев шокиран од префинетоста и прецизноста.“

Џон Мекгинис

„Ова беше нешто апсолутно вонземско, можеби во главата ќе ги создадете слика како изгледа сето тоа, но не може да се спореди кога навистина ќе се најдете на местото. Феноменално е брзо, но по свикнувањето учите да се релаксирате и да стекнувате доверба. Ова беше апсолутна привилегија.“

„Првпат во животот возев на слик-гуми и неверојатно е колку добар контакт може да постигне површина со големина на кредитна картичка. Тоа е апсолутно збунувачки. Брзината е каква што ја очекувате, светот минува со милион милји на час. Можам само да замислам како изгледа да се вози круг на патеката на ТТ!“

Гордон Шеден

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

183
23 shares, 183 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format