178
23 shares, 178 points

Цел свет веќе одамна знае дека смогот е главен проблем во кинеската престолнина Пекинг. Еден кинески уметник реши да покаже колку навистина е голема загаденоста на воздухот.

Нат Брадер цели 100 денови, по четири часа дневно, кружеше со индустриска смукалка по улиците на Пекинг, ги собираше честичките во воздухот и на крајот од нив испече цврста и тешка тула. Воздухот можеби не е ниту грам почист по овој потфат на Кинезот, но барем на сите им станува појасно што е тоа што им преостанало да го дишат. Жителите на Пекинг не се единствените што се соочуваат со овој проблем. Но, барем се соочуваат.

kina tula od smog (1)


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

178
23 shares, 178 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813