ВестиЕкологијаПротив досада

Кинески уметник го собираше смогот во Пекинг и испече тула од него

Цел свет веќе одамна знае дека смогот е главен проблем во кинеската престолнина Пекинг. Еден кинески уметник реши да покаже колку навистина е голема загаденоста на воздухот.

Нат Брадер цели 100 денови, по четири часа дневно, кружеше со индустриска смукалка по улиците на Пекинг, ги собираше честичките во воздухот и на крајот од нив испече цврста и тешка тула. Воздухот можеби не е ниту грам почист по овој потфат на Кинезот, но барем на сите им станува појасно што е тоа што им преостанало да го дишат. Жителите на Пекинг не се единствените што се соочуваат со овој проблем. Но, барем се соочуваат.

kina tula od smog (1)

Tags

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730