156
20 shares, 156 points

Судбината му приредила вистинско соочување со смртта на еден возач во Кина. Додека тој возел по автопат во Централна Кина, залетана џиновска пила му влетала директно во автомобилот.

Сценарио зрело за хорор филм. Извесен господин Ксианг возел на пат до дома, кога неговото возило одненадеж било пресечено од џиновска кружна пила. Кинезот имал вистинска среќа што пилата не доспеала до ветробранот, откако го пресекла целиот преден дел од возилото и ладилникот. Кружната пила со пречник од 1,5 метар се зарила во хаубата и единствено масивниот блок на моторот успеал да ја спречи да го сече возилото понатаму. Возачот дури тогаш сфатил што му се случило. „Слушнав само силен удар и одненадеж се беше во бел чад“, објаснува господин Ксианг. Тој не бил во состојба да го запре возилото, затоа што водената пареа од расечениот ладилник му го попречила погледот. На крај, тој сепак успеал да запре покрај оградата и излегол од големиот пикап неповреден.

Вистинско чудо е што возачот успеал да го преживее „нападот“

Причината за застрашувачката незгода со пилата се наоѓала на спротивната лента. Возач на пикап ја изгубил контролата врз возилото и удрил во оградата, при што трите натоварени и недоволно прицврстени пили излетале од товарниот простор. Една од пилите се зарила во возилото на Ксианг што наидувало отспротива. Причинителот на незгодата воопшто и не забележал дека дел од неговиот опасен товар за малку ќе предизвикал трагична катастрофа на спротивната лента.

Пикапот што го „изгубил“ опасниот товар откако возачот удрил во оградата
Пикапот што го „изгубил“ опасниот товар откако возачот удрил во оградата

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format