142
19 shares, 142 points

Гигантот на пазарот на добавувачи за автоиндустријата се збогува со подружницата специјализирана за производство на анласери и генератори. Bosch уште пред две години ги најави плановите за продажба на претпријатието што долго време работеше со загуба. Новиот сопственик е кинескиот добавувач ZMJ.

Околу седум илјади вработени во производството на анласери и генератори на Bosch отсега ќе работат за новите сопственици. Кинески конзорциум во чијшто состав влегуваат добавувачот ZMJ и инвеститорската компанија CRCI потпиша договор за купопродажба со добавувачот и технолошки предводник Bosch. Како што соопштуваат од германската компанија, ZMJ (Zhengzhou Coal Mining Machinery Group) веќе има склучено договори за испорака на компоненти со повеќе производители на автомобили. Кинезите се важна алка во синџирот на производство на анласери и генератори, како и компоненти за мотори за патнички и товарни возила.

Bosch уште во 2015 година најави дека планира продажба на подружницата за производство на стартери и генератори, во којашто работат околу седум илјади лица во 16 погони и 14 држави низ светот. Претпријатието долг период работеше со загуба. Не се соопштува вредноста на зделката со новиот кинески сопственик. Главното седиште на компанијата останува во Штутгарт.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
19 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743