166
21 shares, 166 points

Во нова фабрика во англискиот Ковентри ќе се произведуваат електричните такси возила под логото на London Taxi. Сопственик на легендарната марка такси возила е кинескиот Geely.

Компанијата London Taxi во сопственост на кинескиот Geely доби зелено светло за изградба на нов административен центар и производствен погон во вредност од 300 милиони американски долари. Во фабрикиот комплекс ќе се применува врвна технологија за истражување, развој и монтажа на електрични возила, вклучувајќи ја и новата генерација на лондонското такси. Освен со производството, центарот во близина на Рагби ќе раководи и со глобалната продажба и маркетингот, како и со координирањето со добавувачите. Компанијата London Taxi стана дел од холдингот Geely пред две години.

Новата генерација на лондонското такси со погон на струја се очекува да се појави во 2018 година. London Taxi е водечки светски производител и дистрибутер на наменските такси возила London Taxi, коишто претставуваат интернационална икона. Компанијата располага со две фабрики, едната во индустрискиот Ковентри, од кадешто привчно потекнува Fairway London Taxi, а втората во Шангај, кадешто се произведуваат возила за извозните пазари. Кинеските сопственици предвидуваат годишно да се произведуваат по 12.000 наменски такси возила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
21 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format