147
19 shares, 147 points

Производителите на автомобили не се единствени што се под удар на кинеската влада.  Заради прекршување на правилата на конкурентност на пазарот, под истрага се и добавувачите и трговците.

Кинеските органи за контрола на условите на конкурентност на пазарот поведоа истражна постапка против повеќе од 1.000 фирми од автомобилската индустрија. Според весникот „China Daily“, под истрага на Комисијата за развој и реформи се наоѓаат производителите на автомобили, добавувачите и трговците.

Заедничкото претпријатие на Audi и неговиот кинески партнер FAW е казнето заради прекршување на правилата на конкурентност на пазарот, односно на законот против монопол. Истрага се води и против Daimler, но и против повеќе кинески фирми.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
19 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format