Пазар

Кина поведе истрага против 1000 автомобилски фирми

Производителите на автомобили не се единствени што се под удар на кинеската влада.  Заради прекршување на правилата на конкурентност на пазарот, под истрага се и добавувачите и трговците.

Кинеските органи за контрола на условите на конкурентност на пазарот поведоа истражна постапка против повеќе од 1.000 фирми од автомобилската индустрија. Според весникот „China Daily“, под истрага на Комисијата за развој и реформи се наоѓаат производителите на автомобили, добавувачите и трговците.

Заедничкото претпријатие на Audi и неговиот кинески партнер FAW е казнето заради прекршување на правилата на конкурентност на пазарот, односно на законот против монопол. Истрага се води и против Daimler, но и против повеќе кинески фирми.

 

loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729