149
22 shares, 149 points

Лондонските автобуси почнаа да возат на биодизел произведен од талог од кафе. Биодизелот пристига од еден нафтен гигант, во почетокот само дел од возниот парк ќе пие кафе.

Технолошка компанија од Велика Британија разви погонско гориво во чијшто состав влегува масло добиено од талогот што останува при варење кафе. За производството на кафениот дизел биле собрани огромни количини талог од кафулињата во Лондон. Талогот којшто никој не сака да му се најде во домашиот одвод, понатаму е преработен во масло од кафе.

Лондонските автобуси пропија кафе

Од понеделник, двокатните автобуси се движат по лондонските улици користејќи го новото погонско гориво, кафениот дизел. Горивото пристига од нафтениот гигант Shell, во почетната фаза само неколку автобуси ќе го користат иновативниот дизел. Дизел-моторите во автобусите не морале да претрпат преправки за да го користат новото гориво.

Кафе-нафтата е дел од акцијата со којашто Shell укажува на огромните количини ресурси што остануваат неискористени и се фрлаат во отпад. Акцијата почнува во Велика Британија, но е голема веројатноста дека ќе продолжи и во други држави. Кафето се пие насекаде, десетици милијарди шољи кафе се пијат на годишно ниво во поголемите европски земји. Промисленото користење на отпадот може да придонесе за подобрување на одржливоста на животната средина во голем број градови

Во моментов можат да се искористат 50.000 тони талог кафе на годишно ниво, за производство на биодизел. Тоа е една четвртина од талогот што секоја година останува од пиењето кафе само во Лондон.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
22 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813