182
23 shares, 182 points

EuroNCAP овојпат тестираше автомобили од коишто не се бара никаква безбедносна заштита. Со исклучок на електричниот Renault Twizy, сите кандидати колабираа на тестот.

Овие автомобили се лесни и малечки и според законите во ЕУ смеат да се возат со само навршени 16 години. Проблемот е во тоа што за автомобилчињата од класата L6/7 воопшто не се предвидува безбедносна заштита на патниците. Краш тестот на организацијата EuroNCAP покажа што се случува во случај на судир.

Четири кандидати беа тестирани на челен и страничен судир со брзина од 50 километри на час. Најпознатиот меѓу нив е електричниот Renault Twizy 80. Покрај него на тестот се најдоа уште Tazzari Zero, исто така со погон на струја, како и класичниот голф-карт Club Car Villager и дизелскиот Ligier Ixo. Сите четири возила се хомологирани за патен собраќај, но не како автомобили од класата М, туку како квадови или возила со четири тркала од класите L6e и L7e. Законот нив ги гледа повеќе како мопеди отколку како автомобили и поради тоа постојат ограничувања во моќноста, брзината и тежината. Зависно од моторот, со нив може да се управува веќе со навршени 16 години.

Безбедносното ниво е значително пониско во споредба со обичните автомобили, затоа што хомологацијата се добива без потреба од краш тест. На тестот на EuroNCAP, којшто е посебно приспособен за овие микромобили и далеку е од строгите стандарди за нормалните возила, најлоши резултати покажаа Ligier и Tazzari, кај коишто дури и безбедносните ремени не ја извршија задачата. Кај првиот се откачи држачот, а кај вториот се скрши истиот. Тоа би имало лоши последици при судир. Лошо се покажа и електричниот голф-карт, кој вози максимално 35 km/h. Целата структура на возилото откажа при судирот, без да понуди каква било заштита за патниците. Далеку подобри резултати постигна Renault, кој единствен поседува воздушна перница во стандардната опрема.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

182
23 shares, 182 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813