156
22 shares, 156 points

Tesla ги објави цените и уште неколку детали за електричниот влекач. Нарачките за камионот на Tesla се стартувани, но до испораката на првите возила ќе мине уште долго време. Кога станува збор за Tesla, на времето до најавениот датум треба да се додаде уште толку.

Цените за влекачот со електричен погон на Tesla почнуваат од 150.000 долари. Тоа е цената за основната изведба со досег до 480 километри. За изведбата со досег од преку 800 километри, треба да се доплатат уште 30.000 долари. Контроверзниот производител на електрични возила од Калифорнија почна да прима нарачки, резервацијата на возило чини 20.000 долари.

Купувачите ќе мора да се стрпат додека им бидат испорачани возилата. Тоа може да се случи најрано пред крајот на 2019 година, но Tesla е прочуена по одложувањата и неисполнувањата на ветеното. Првата серија во ограничен број примероци ќе чини дури 200.000 долари.

Илон Маск ја оправдува повисоката цена со заштедата од 200.000 долари за целиот експлоатациски век на камионот на Tesla

Цената од 150.000 долари за основната изведба се чини превисока. Споредливите влекачи со дизел мотор на американскиот пазар чинат околу 100.000 долари. Производителот ја оправдува високата цена наведувајќи заштеда во висина од 200.000 долари за целиот животен век на камионот во споредба со дизел-погон. Во цената влегуваат и првокласна безбедносна опрема и напредни системи за асистенција, како и кабина што е скроена по индивидуална нарачка.

Дилери на Tesla сами ги доработуваат возилата?

За големиот ветробран од армирано стакло, шефот Илон Маск ветува во нему препознатливиот бомбастичен стил: „Стаклото издржува атомска експлозија. Во спротивно ќе ви ги вратиме парите.“ Крајната цена ќе се зголеми дополнително кога ќе се вклучат и вообичаените прибор и опрема во камионската кабина.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
22 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813