157
21 shares, 157 points

Норвешка милијардерка со трипати повисоко ниво на алкохол од дозволеното добила забрана за возење и платила казна од 250.000 круни, односно 25.000 евра. Казната за возење под алкохол можело да биде многу повисока, затоа што според законите во земјата, казните се одредуваат според месечниот приход, а во некои случаи и според целото богатство.

Катарина Г. Андерсен, со 22 години една од најмладите милијардерки во светот, можела да добие казна за возење под алкохол во висина до 5 милиони евра. Но, судиите заклучиле дека проценетиот имот на госпоѓица Андерсен се однесува на нејзините акции и според тоа нејзините редовни примања се многу пониски. Поради тоа, на младата Скандинавка ѝ била изречена и соодветно пониска казна, односно 25.000 евра место пет милиони евра.

Во Европа постојат неколку земји во коишто казните се одредуваат во зависност од висината на месечните примања, особено во случај на пречекорување на дозволената брзина. Во Финска постои систем на „дневни казни“, односно прекршителите плаќаат казна што се одредува според нивните примања на дневно ниво.

Во Велика Британија може да се изречат казни во висина на неделните примања, но најмногу до 2.500 фунти, односно 1.000 фунти доколку прекршокот е сторен надвор од автопат. Ирска исто така планира да воведе сличен систем на казнување.

Европа: За овие сообраќајни правила веројатно немате слушнато


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
21 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743