99
15 shares, 99 points

Автомобилот за папата досега го испорачуваше Mercedes. Папата Франциско сепак преферира поевтини автомобили и од неодамна користи посебно преработен Hyundai Santa Fe како папамобил.

Папата се одликува со скромност и тоа го знае цел свет. Според него, луксузните автомобили не им припегаат на свештените лица. При посетата на Турција, папата Франциско одби да се качи во блиндиран Volkswagen Passat и место тоа крстосуваше низ Истанбул во локално произведениот Renault Symbol. Скромноста на папата сега го зафати и папамобилот. Досегашниот Mercedes од класата G во специјална изработка за папата, заменет е со Hyundai Santa Fe. На неделната миса на плоштадот Свети Петар, папата Франциско се појави во уникатен кабриолет изработен врз база на корејскиот теренец.

Hyundai Santa Fe е модифициран во кабриолет со четири седишта и две врати, лак за држење пред папата и странични платформи за стоење за обезбедувањето. Стаклената купола како кај претходниците отсуствува
Hyundai Santa Fe е модифициран во кабриолет со четири седишта и две врати, лак за држење пред папата и странични платформи за стоење за обезбедувањето. Стаклената купола како кај претходниците отсуствува

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

99
15 shares, 99 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format