Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Вести

И папата се вози во Hyundai

Автомобилот за папата досега го испорачуваше Mercedes. Папата Франциско сепак преферира поевтини автомобили и од неодамна користи посебно преработен Hyundai Santa Fe како папамобил.

Папата се одликува со скромност и тоа го знае цел свет. Според него, луксузните автомобили не им припегаат на свештените лица. При посетата на Турција, папата Франциско одби да се качи во блиндиран Volkswagen Passat и место тоа крстосуваше низ Истанбул во локално произведениот Renault Symbol. Скромноста на папата сега го зафати и папамобилот. Досегашниот Mercedes од класата G во специјална изработка за папата, заменет е со Hyundai Santa Fe. На неделната миса на плоштадот Свети Петар, папата Франциско се појави во уникатен кабриолет изработен врз база на корејскиот теренец.

Hyundai Santa Fe е модифициран во кабриолет со четири седишта и две врати, лак за држење пред папата и странични платформи за стоење за обезбедувањето. Стаклената купола како кај претходниците отсуствува
Hyundai Santa Fe е модифициран во кабриолет со четири седишта и две врати, лак за држење пред папата и странични платформи за стоење за обезбедувањето. Стаклената купола како кај претходниците отсуствува
Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730