131
18 shares, 131 points

Владата на Матео Рензи е инвентивна во штедењето и огласи 52 државнички лимузини на наддавање на интернет. Заинтересирани купувачи има многу, а државната каса ќе се наполни за стотици илјади евра.

Во рамките на стратегијата за штедење, италијанската влада даде на наддавање 52 тешки министерски лимузини на интернет сервисот Ebay. Во државната каса се влеаја 371.400 евра. Повеќе од еден милион корисници на интернет ги прегледале огласите на возилата, меѓу кои има модели од марките Alfa Romeo, Lancia и Audi. Во огласите сепак не се наведуваат корисниците на скапите автомобили.

Уште поголем прилив на пари во државната каса се очекува кон крајот на април, кога ќе бидат дадени на наддавање девет модели на Maserati од министерството за одбрана. До крајот на мај на овој начин ќе се отуѓат вкупно 151 владини автомобили.

Новиот шеф на владата Матео Рензи најави голем план за штедење во почетокот на март. Младиот премиер планира на подолг рок драстично да ја намали државната администрација, како и да го укине сенатот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
18 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743