131
18 shares, 131 points

Bentley денес ги испорача првите примероци од суперлуксузниот теренец Bentayga. Повеќето од првите сопственици го нарачаа скапиот автомобил уште на невидено. Продажбата ги надмина очекувањата на благородната британска марка.

На голема свеченост во седиштето на Bentley Motors во Кру денес беа испорачани првите примероци од најскапиот, најлуксузниот и најбрзиот теренeц во светот. Bentayga пристига како четвртата моделска серија на Bentley, покрај Continental GT, Flying Spur и Mulsanne, а интересот на пазарот за скапиот теренец ги надмина и најоптимистичките очекувања на компанијата.

Првите сопственици на Bentayga имаа привилегија да ги посетат сите одделенија во фабриката, како и да се запознаат со луѓето што беа задолжени за конструирањето, дизајнирањето и производството на новиот модел на благородната британска марка. Производството на еден примерок од Bentayga трае над 130 часови. Bentley досега има примено над 5.000 нарачки за новиот модел.

Кевин Роуз, одговорен за продажбата, маркетингот и постпродажбата во Bentley Motors: „Клиентите што ни се придружија на настанот го следеа патувањето на Bentayga уште откако за првпат излеговме со идејата за спортски теренец на Bentley и беа меѓу првите во светот што се потпишаа во книгата за нарачки на првата серија од моделот – долго пред воопшто да го видат конечниот модел.“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
18 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format