162
21 shares, 162 points

Адреса за испорака: Багажникот. Amazon, DHL и Audi започнаа пилот проект во Минхен, за тестирање како би функционирала испорака на пратка во багажникот на паркираниот автомобил на корисникот.

Сервисот за интернет трговија Amazon во Германија започна со тестирање на испорака на нарачки во багажникот на автомобилот на клиентот. Притоа, доставувачот добива еднократен код за отворање на багажникот на паркираниот автомобил. Проектот се реализира во Минхен, во соработка со Audi и сервисот за испорака DHL. Овој иновативен начин на испорака им стои на располагање на корисниците на дополнителната служба Amazon Prime. При нарачката, корисникот ја наведува само приближната локација на своето возило. Доставувачот користи посебно развиена апликација за мобилен за лоцирање на возилото и за отворање на багажникот на истото.

Откако пратката ќе се испорача и ќе се затвори капакот на багажникот, истиот се заклучува автоматски, а нарачателот добива порака преку електронска пошта. Ова не е прв експеримент од ваков вид. Volvo исто така тестираше испорака на пратки во автомобил во сличен проект.

mobilna isporaka

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
21 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format