181
23 shares, 181 points

Skoda официјално ќе го претстави новиот голем теренец во септември. Главниот дизајнер на чешката марка, Јозеф Кабан, говори за новиот идентитет на Skoda во сегментот на спортските теренци и кросовери, кадешто набрзо ќе следуваат уште неколку модели.

Kaban Jozef interviewГосподин Кабан, што претставува дизајнот на Skoda Kodiaq за марката?

Јозеф Кабан: Skoda Kodiaq е пионер за нашата марка од две гледишта. Ние влегуваме во нов сегмент со нашиот прв голем спортски теренец, над Yeti. Во исто време, Kodiaq е прв модел со новиот дизајнерски јазик за спортските теренци на Skoda. Тој е моќен и емотивен, но и безвременски.

Што е посебно во дизајнерскиот јазик на големиот спортски теренец?

Кабан: Skoda Kodiaq е мошне приспособлива. Таа е исклучително просторна и со компактните надворешни димензии го нуди најдобриот сооднос во својата класа. Таа исто така е робусна, одговара за сите типови на терен и нуди најдобра флексибилност и функционалност. Сакавме да го прикажеме тоа во надворешниот дизајн, како и во внатрешноста. Поради тоа, формата и функционалноста се во хармонија во Skoda Kodiaq. Кристалната и впечатлива појава исто така ги нагласува моќта и карактерот на Skoda Kodiaq.

Како се спојуваат дизајнот и функционалноста?

Кабан: Настојуваме да споиме највисок степен на естетика со максимална функционалност на таков начин што никој повеќе нема да ги гледа како тоа да се различни критериуми. Ја бараме убавината во едноставноста, без да ги запоставуваме функционалноста или ергонимијата. Добриот дизајн постигнува фунционалноста да биде привлечна. Овој баланс меѓу функционалност и естетика прави нашата Skoda Kodiaq да биде нешто посебно.

Каква улога има чешкиот кристал во сето ова?

Кабан: Во секој детал на нашите модели има приказна, тоа е емотивната моќ на марката. За елементите што потсеќаат на кристали во Skoda Kodiaq се инспириравме од традиционалниот чешки кристал. Линиите се листи, прецизни и извлечени остро. Кристалната структура е присутна во сите детали, како на пример во светлата или во декоративните елементи.

Што е за Вас најинтересен дизајнерски детал во внатрешноста на Skoda Kodiaq?

Кабан: Ние во внатрешноста ги пренесовме широките и јасни линии од надворешноста. Нагласокот е во хармонијата меѓу формата и функционалноста, спокојот и јаснотијата. За мене, автомобилот мора да функционира совршено, но и да оддава естетика. Внатрешноста треба да предизвика чувство на доверба и спокој. Со таа философија создадовме атмосфера којашто во исто време е елегантна, комфорна и функционална.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

181
23 shares, 181 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813