135
18 shares, 135 points

Во Волфсбург стартуваше производството на E-Golf, верзијата од популарниот компакт која што вози на батерии. Volkswagen има специјална понуда за купувачите што се скептични за овој погон.

Volkswagen за прв пат го нуди својот најпродаван модел во верзија без класичен мотор со внатрешно согорување. Првите примероци од Golf со погон на струја вчера стартуваа на производствената лента во фабриката во Волфсбург. Со основна цена од 35.000 евра, E-Golf е двапати поскап од најевтиниот модел со бензински мотор. Според фабричките податоци, тој постигнува досег меѓу 130 и 190 километри, зависно од начинот на возење. Заради надминување на проблемот со ограничениот досег на електричните автомобили, Volkswagen им нуди на идните сопственици на E-Golf да користат кој било друг модел со обичен мотор до 30 денови во годината за патување на подолги релации, на пример на летен одмор.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
18 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813