152
20 shares, 152 points

Со двата концептни автомобили, Suzuki ќе ги најави наследниците на Swift и Jimny на салонот во Женева. Идниот Swift ќе има можне динамична линија и поголеми димензии од сегашниот.

Јапонскиот специјалист за малечки возила и погон на сите тркала се подготвува за комплетирање на обновувањето на моделската гама. По одличнo прифатениот кросовер SX4 S-Cross и спортскиот теренец Vitara, чијшто пазарен старт се очекува напролет, Suzuki набрзо ќе ги претстави новиот Swift и новата генерација на култниот теренец Jimny.

Производителот засега ги објави само фотографиите од обата концепта, без повеќе детали околу техниката и најави за почеток на продажбата. Концептот iK-2 го најавува идниот Swift како градски автомобил со динамичен дизајн и флуидна линија, со силно закосен заден ден и впечатлив раб по должината на каросеријата. За разлика од претходните генерации на Swift, во коишто приоритетот се ставаше на изведбата со три врати, овојпат Suzuki се приклучува на „главната струја“ и му дава поголема универзалност на својот градски автомобил, приближувајќи го до Polo, Fiesta и другите модели од класата.

Suzuki Concept iM-4

Вториот концепт е iM-4, во когошто се наѕира идниот Jimny. Фотографијата открива малечок теренец со поостри линии во споредба со „цивилните“ модели на Suzuki, со куси каросериски превиси напред и назад и моќно испакнати крила со простор за големите тркала. Suzuki очигледно размислува да го понуди наследникот на Jimny и во верзија со пет врати. Конкретните детали за двата модела ќе бидат познати по премиерата во почетокот на март.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format