150
20 shares, 150 points

Nissan ја прикажа идејата за нов малечок автомобил преку студијата Sway на салонот во Женева. Од Ford B-Max потекнува идејата за кабина без средишен столб, додека задните врати што се отвораат наназад се инспирирани од Opel Meriva. Маската во форма на V што во меѓувреме прерасна во заштитен знак на Nissan, ја позајмува формата и за сите други каросериски површини. Формата на предните светла со диодна техника и задните светла во форма на бумеранг исто така го најавуваат дизајнот на идните модели на јапонската марка. На тоа се надоврзува и играта со боите, односно сино-сивата боја на кароеријата со сини и портокалови тонови во внатрешноста. Дизајнот на студијата Sway би можеле да го очекуваме веќе кај идната генерација на Nissan Micra, додека идејата со вратите веројатно ќе биде применета кај идниот Note.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743