Вести

ЕУ ја тужи Германија поради загадениот воздух

Во повеќето германски градови е преголема аерозагаденоста, се планираат забрани за дизел

Брисел може да изрече високи казни против Германија, поради тоа што земјата не успеала доволно да ја намали концентрацијата на штетни материи во повеќето градови. Германија уште пред две години била опомената од Комисијата на ЕУ. Во Штутгарт и други поголеми градови со енормна аерозагаденост може да се очекуваат и забрани за возилата до дизел мотор.

Комисијата на ЕУ планира да поднесе тужба против Германија поради преголемата аерозагаденост во повеќе градови во земјата. Тоа може да се случи веќе во почетокот на декември. Германската канцеларка Ангела Меркел кон крајот на месецов ќе има средба со претставници од погодените градови, заради изнаоѓање решенија за итно намалување на концентрацијата на ситни честички и азотни оксиди од возилата со дизел мотор.

Заканата со тужба од ЕУ може да ги врати на маса плановите за воведување забрана за дизели во градовите со највисока аерозагаденост. Повеќето германски градови ги надминуваат граничните вредности за материите во издувните гасови што се штетни по здравјето.

Во повеќе од 80 германски градови се надминуваат граничните вредности на ЕУ за отровниот азотен диоксид, со што здравјето на граѓаните се загрозува на неодговорен начин

Европската комисија уште пред две години поведе постапка против Германија поради прекршување на спогодбата. Тужбата е следниот чекор, затоа што земјата не постигнала доволно смалување на измерените вредности во градовите што се особено погодени со загаденоста на воздухот.

Tags

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730