186
23 shares, 186 points

Советот и Парламентот на ЕУ со мнозинство го изгласаа воведувањето на ново мерење на потрошувачката на гориво кај автомобилите. Експертите сметаат дека на производителите и натаму им останува простор за манипулации.

Советот и Парламентот на ЕУ со големо мнозинство гласови се спогодија од септември 2017 година да се воведе нова постапка за мерење на потрошувачката на гориво кај автомобилите. Со овој чекор, политиката се спротивстави на притисокот на автомобилската индустрија за одложување на воведувањето на новата процедура WLTP, кратенка од „Worldwide harmonised light vehicle test procedures“ или глобално унифицирана процедура за тестирање на лесни патнички автомобили. Новата норма треба на возачите да им обезбеди пореални вредности за потрошувачката на гориво и емисијата на штетни гасови на нивните автомобили.

Единствено воведувањето на тест-мерења при реални услови на возење, место во лабораторија, може да обезбеди вредности на потрошувачката на гориво што ќе бидат веродостојни за возачите.

Еколозите негодуваат затоа што тестирањата и натаму ќе се вршат во лабораториски услови, што на производителите им остава можност за манипулации. Нормата WLTP построго ги дефинира условите на тестирање, но производителите повторно ќе најдат начин да ги оптимираат своите возила за лабораториските услови на тестирање. Вистинските вредности можат да се добијат само при тестирање во реални услови на возење, на улица.

Циклус на тестирање WLTC за класа 3

Ниска брзина Средна брзина Висока брзина Многу висока брзина Вкупно
Времетраење, s 589 433 455 323 1800
Време во мирување, s 156 48 31 7 242
Растојание, m 3.095 4.756 7.158 8.254 23.262
% Удел на гаснење на моторот (старт-стоп) 26,5 % 11,1 % 6,8 % 2,2 % 13,4 %
Крајна брзина, km/h 56,5 76,6 97,4 131,3
Просек без стопирање, km/h 25,7 44,5 60,8 94,0 53,8
Просек со стопирање, km/h 18,9 39,5 56,6 92,0 46,5
Најниско забрзување, m/s2 -1,5 -1,5 -1,5 -1,2
Највисоко забрзување, m/s2 1,5 1,6 1,6 1,0

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

186
23 shares, 186 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743