160
22 shares, 160 points

Постои техника со којашто возилата може да се запрат присилно заради спречување на терористичките напади со влетување во толпа. Електромагнетни топови може набрзо да се најдат во примена кај безбедносните сили.

Барселона е последниот град во серијата терористички напади со влетување со возило во толпа. Автомобилите се користат како оружје, фанатиците се залетуваат и газат сé пред себе. Безбедносните сили се спречени да интервенираат, затоа што со отворањето оган врз возилото во напад може да се предизвикаат дополнителни жртви. Едно од решенијата се столбови што го ограничуваат пристапот во прометните пешачки зони. Но, оваа заштита не може да се примени секаде.

Безбедносните сили размислуваат за друга техника: Топови што испуштаат силни електромагнетни импулси и микробранови со висока моќ. Кога импулсите ќе го погодат автомобилот, неговата електроника откажува. Моторот запира веднаш и не може да стартува додека е под дејство на импулсите.

Електромагнетни топови за присилно запирање возила и соборување дронови

Комисијата на ЕУ неколку години истражува на ова поле. Се работи на два засебни проекта, едниот е за присилно запирање возила со електромагнетни импулси, вториот е за онеспособување на далечински контролирани дронови. Техниката функционира беспрекорно, многубројните тестирања го докажаа тоа.

електромагнетни топови
Техниката дејствува до 15 метри во времетрањење до 3 минути, доволно за безбедносните сили да ги онеспособат напаѓачите во возилото

До практичната примена на новата техника преостануваат темелни проверки на сите сценарија и последици што може да произлезат од неа. Се проверува дали импулсите можат да предизвикаат експлозија на бензинот во резервоарот, активирање на воздушните перници или палење на батериите кај електричните автомобили. Првичните резултати од тестирањата ги исклучија овие опасности.

Техниката првично беше замислена против ограбувачи на банки и дилери на дрога

Проектот отпочна пред пет години со цел да се спречи бегство на ограбувачи на банки или дилери на наркотици. Заштита од напад на конвои на државници исто така беше меѓу првичните замисли. За терористи што ќе ги користат возилата за убивање, никој не помислуваше во тоа време.

По зачестените напади во европските метрополи, безбедносните сили бараат техниката да им се стави на располагање што е можно побрзо. На електромагнетните бранови се имуни единствено автомобилите произведени пред средината на 1980-те години, коишто обично не поседуваат електронско палење или контролна електроника во моторот.

Безбедносниот систем на „терор-камионот“ во Берлин спречил поголема трагедија

Во бирократските процедури ќе се потроши повеќе време отколку во финиширањето на развојот на техниката. Неопходни се правила и прописи што ќе ја регулираат примената на новото оружје. Се дискутира дали електромагнетните пиштоли да станат стандардна опрема на полицијата или истите да се користат само во исклучителни случаи, со посебен налог.

Изработени се неколку прототипи од страна на независни фирми. Уредот се состои од две антени во форма на цилиндар коишто се сместуваат во багажникот на полициското возило. По активирањето, апаратот испушта силен електромагнетен импулс со досег до 15 метри.

Техниката нема целосно да ги спречи терористичките напади по примерот на Ница или Барселона, но барем ќе ги запре возилата по само неколку метри.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
22 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743