159
32 shares, 159 points

Електричниот погон веќе одамна го има освоено пазарот на велосипеди. Се проценува дека за десет години половината од продажбата ќе отпаѓа на електрични велосипеди.

На целиот европски пазар лани се продадени 1.667.000 електрични велосипеди, односно за околу една четвртина повеќе во споредба со претходната година. Како еден од главните добавувачи на електромотори за браншата, Bosch анкетираше близу 5.500 лица од шест европски земји со најголема продажба.

Еден од секои десет испитаници потврдил дека поседува електричен велосипед, додека 16 проценти изјавиле дека планираат купување во текот на годинава. Од нив, 29% се интересираат за ситибајк, 11% за трекинг-велосипед, 9% за урбан бајк и 8% за планински велосипед. Една третина од заинтересираните купувачи уште немале решено околу видот на електричниот велосипед. Анкетата понатаму открива дека околу една четвртина од купувачите преферираат онлајн-купување.

Над 2.500 модели на електрични велосипеди од 80 производители

Понудата на модели на електрични велосипеди открива изненадувачки бројки. Според истражувањето на Bosch, пазарот уште лани нудел над 2.500 најразлични модели од 80 производители. Најголем е уделот на ситибајкови и трекинг велосипеди со електромотор.

Десет причини, зошто велосипедот е подобар од автомобилот

Секој втор иден сопственик го гледа е-велосипедот како превозно средство во слободното време, 40% планираат излети и тури, додека подобрувањето на физичката состојба и здравјето се на третото место со 38%.

Државите издвојуваат средства за поттикнување на продажбата и користењето на електричните велосипеди

Во меѓувреме, на пазарот се нудат и товарни велосипеди со електромотор, коишто наидуваат на голем интерес кај доставните служби, но и кај приватните корисници. Германија, на пример, издвојува 200 милиони евра годишно, за уделот на електрични велосипеди да се зголеми од сегашните дванаесет на 15 проценти. Во чекор со „електрификацијата“ на велосипедите оди и дигитализацијата, односно понудата од мобилни апликации и услуги. Се проценува дека светскиот пазар за таканаречена вмрежена мобилност секоја година ќе се зголемува за 25 проценти.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
32 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format