ВестиЕкологија

Електрични автомобили на Renault за „Рајската градина“

Футуристичкиот проект на Британците што се води како „Проект Идн“ и покажува максимална грижа кон животната средина отсега вклучува и 18 електрични автомобили од Renault.

Осумнаесет возила на Renault со електричен погон стануваат дел од британската „Рајска градина“, како еден од најспектакуларните проекти во светот за заштита на животната средина. Во оваа светски позната туристичка дестинација во Корнвол пристигнаа Zoe, Twizy и Kangoo Z.E., актуелните модели со електричен погон од понудата на француската марка.

Токму популаризацијата на електричниот погон претставува една од целите на „Проект Идн“, како еден од начините за намалување на штетното влијание од издувните гасови од автомобилите со конвенционален погон врз животната средина. Електричните возила на Renault ќе се користат при секојдневните работни обврски на персоналот во „Проект Идн“ и со тоа ќе претставуваат уште една атракција за туристите.

Renault elektricni vozila vo Project Eden (2)

Покрај тоа што со тивката и чиста работа се вклопуваат совршено во најстрого контролираните биотопи во рамките на еколошкиот проект што Британците го претворија во туристичка атракција, електричните возила им овозможуваат на менаџерите на „Проект Идн“ да ги смалат и оперативните трошоци за возниот парк.

Renault е лидер во продажбата на електрични возила на европскиот пазар, со 23.086 возила продадени лани. Француската марка досега има продадено над 94.000 возила со погон на струја.

Електрични возила на Renault во „Рајската градина“

Flickr Album Gallery Powered By: Weblizar
Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729