154
20 shares, 154 points

Футуристичкиот проект на Британците што се води како „Проект Идн“ и покажува максимална грижа кон животната средина отсега вклучува и 18 електрични автомобили од Renault.

Осумнаесет возила на Renault со електричен погон стануваат дел од британската „Рајска градина“, како еден од најспектакуларните проекти во светот за заштита на животната средина. Во оваа светски позната туристичка дестинација во Корнвол пристигнаа Zoe, Twizy и Kangoo Z.E., актуелните модели со електричен погон од понудата на француската марка.

Токму популаризацијата на електричниот погон претставува една од целите на „Проект Идн“, како еден од начините за намалување на штетното влијание од издувните гасови од автомобилите со конвенционален погон врз животната средина. Електричните возила на Renault ќе се користат при секојдневните работни обврски на персоналот во „Проект Идн“ и со тоа ќе претставуваат уште една атракција за туристите.

Renault elektricni vozila vo Project Eden (2)

Покрај тоа што со тивката и чиста работа се вклопуваат совршено во најстрого контролираните биотопи во рамките на еколошкиот проект што Британците го претворија во туристичка атракција, електричните возила им овозможуваат на менаџерите на „Проект Идн“ да ги смалат и оперативните трошоци за возниот парк.

Renault е лидер во продажбата на електрични возила на европскиот пазар, со 23.086 возила продадени лани. Француската марка досега има продадено над 94.000 возила со погон на струја.

[FAG id=24881]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
20 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format