156
22 shares, 156 points

Нова генерација на електричните автобуси на Volvo ќе биде претставена на салонот за автобуси кој започнува следната недела во белгискиот Кортријк. Дванаесетметатскиот градски автобус Volvo 7900 E се испорачува со батерии со капацитет од 150, 200 или 250 киловатчасови. Во зависност од конфигурацијата на теренот и условите на возење, Volvo 7900 E може да извози до 200 километри со едно полнење на батериите, односно цела дневна тура.

Новитет е и тоа што батериите отсега може да се полнат преку комбинираниот систем за полнење CCS (Combined Charging System), како европски стандард за полнење за електрични возила. Останува досегашната можност за користење брзи полначи коишто се поставуваат на последните станици на автобуската линија.

Испораките на новиот Volvo 7900 E се очекува да стартуваат кон крајот на следната година. Одржувањето на електричните автобуси и на батериите го вршат експерти на Volvo по договорена месечна рата.

Светскиот електро шампион Норвешка ја направи најголемата нарачка за електричните автобуси на Volvo

За автобусите на Volvo со електричен погон досега има нарачки во Малме (Шведска), Диферданге (Луксембург) и Харогејт (В. Британија), а неодамна беа нарачани и 25 примероци за норвешкиот Трондхајм, што е најголема единечна нарачка досега. Заедно со хибридните и плагин-хибридните изведби, Volvo досега има испорачано над 3.600 автобуси со електрифицирана погонска спрега низ светот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
22 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743