162
21 shares, 162 points

Сопственикот на Saab планира да произведува народен автомобил заедно со турската влада. Електричниот автомобил со техника од Saab 9-3 ќе се продава на турскиот пазар под посебна марка.

Шведската автомобилска марка Saab и турската држава заеднички ќе произведуваат народен автомобил за Турција. Тоа го сопшти кинескиот конзорциум Nevs, под чијашто сопственост во моментов се наоѓа марката Saab. Преку соработката со Турскиот институт за наука и истражување ќе се отворат стотици нови работни места. Дел од плановите е развој на електрични автомобили. Новиот автомобил ќе ја користи како основа техниката на Saab 9-3 и ќе биде понуден на турскиот пазар под посебна марка.

Кинескиот конзорциум го презеде Saab во 2012 година. Од минатата година мируваат производствените ленти во фабриката во Тролхетен. Дури во август годинава започна санирањето на пропаднатата шведска марка.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
21 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format