148
25 shares, 148 points

Возачите што се совесни кон животната средина имаат нова можност да возат без грам штетни гасови. Електричен тротинет со знак на BMW минува до 35 километри, располага со напредна технологија, единствено цената е по малку „бемвеовска“.

BMW Motorrad X2City е последниот придонес на баварската марка на тема електромобилност. Но, овојпат не станува збор за автомобил или мотоцикл, туку нешто сосема поразлично. Единствено што е заедничко со BMW Motorrad, односно со мотоциклите од групацијата, тоа се двете тркала. X2City е електричен тротинет со знак на BMW.

Електричниот погон му помага на „возачот“ да постигне брзина до 25 километри на час. Тротинетот на батерии не признава застој или метеж, нема потреба од посебен простор. Батеријата испорачува енергија за 25 до 35 километри, што е далеку повеќе и од релацијата што обично се минува секој ден со автомобил.

Овој кик-скутер или електричен тротинет со знак на BMW ќе биде достапен во продавниците за спортска опрема

X2City е развиен заедно со ZEG, односно со групацијата што стои зад познатите марки Kettler, Bulls, Pegasus или Hercules. Електричниот тротинет или помодерно кик-скутерот ќе биде достапен во продавниците на овие марки, а преку нивните мрежи ќе се врши и сервисирањето. Продажбата се очекува да стартува до крајот на годинава, цената според BMW ќе изнесува до 2.500 евра.

BMW Motorrad X2City 2954

Кик-скутерот тежи 20 килограми, воланот е преклоплив, сместувањето во багажник е наједноставно. Преку копче на воланот се избира една од петте брзини во дијапазон од 8 до 25 километри на час. Поради безбедност, електромоторот се вклучува дури кога ќе се постигне брзина над осум километри на час. Возачот може во секое време да го исклучи електричниот погон на задното тркало со повлекување на рачката за сопирачките.

Батеријата со капацитет од 408 ватчасови и гаранција од четири години е сместена во куќиште заштитено од надворешни влијанија, под газиштето. Полнењето на отстранливата батерија на домашен приклучок за струја трае 2,5 часови.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
25 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813