154
26 shares, 154 points

Австриската марка KSR Vionis е првата што понуди електричен скутер со отстранлива литиумска батерија и електромотор од Bosch, по цена на обичен четиритактен скутер од пристојна марка.

Додека повеќето производители на автомобили само ветуваат електричен погон, кај скутерите веќе има конкретни понуди. Но, по цена од 2.000 евра, колку што чини не-кинески четиритактен скутер со 50 cm3, досега се нудеа или премногу слаби и малечки електрични модели или застарени скутери со фиксно вградени оловни акумулатори.

Австриската марка KSR Moto прави голем исчекор во тој поглед. Нивниот Vionis е прв електричен скутер со место за двајца патници, со мотор од два киловати и отстранлива литиумска батерија, по цена од 1.999 евра. Моделот засега е нуди само на пазарите во Германија, Франција, Италија, Шпанија и Белгија.

Електричен скутер со батерии што се полнат дома

Отстранливата литиумска батерија од LG е голема предност, затоа што возачот може да ја понесе со себе во домот или во канцеларија. Тоа прави електричниот скутер да не биде привилегија само на оние што располагаат со гаража или имаат резервирано паркинг со полнач за струја. Со капацитет на батеријата од 1,2 киловатчас, Vionis може да извози до 55 километри со едно полнење.

Во погонот исто така има пријатно изненадување. Електромоторот е производ на Bosch, постигнува трајна моќност од 2 киловати, а вртежниот момент од 46 њутнметри е на ниво на мотоцикл со 500 cm3. Тоа гарантира дека Vionis нема да изгуби здив на првата нагорнина.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
26 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *