164
21 shares, 164 points

BMW произведува во Преторија уште од 1973 година, долго пред глобализацискиот бран да ја зафати браншата. Денес од јужноафриканската фабрика излезе милионитиот автомобил на BMW.

Од монтажните ленти на фабриката на BMW во Рослин, Преторија, денес се симна едномилионитото возило, лимузина од серијата 3. Посебно за одбележувањето на овој јубилеј во Јужна Африка пристигна и шефот на производството Харалд Кригер. Баварската марка ја отвори фабриката во Рослин во 1973 година, како прва странска фабрика на групацијатата BMW и составен дел од производствената мрежа што денес брои 30 погони во 14 земји.

Освен за локалниот пазар, возилата на BMW од Јужна Африка се наменети и за извоз. Лани извозот на локално произведените лимузини од серијата 3 се зголеми за 17 проценти, со што Рослин ја зацврсти позицијата како водечки извозник на премиум возила во земјата. Од лани, во Јужна Африка се произведуваат и конурентските лимузини од класата С на Mercedes.

Целиот производствен синџир на BMW во Јужна Африка вработува преку 43.000 лица, вклучувајќи 3.700 лица директно вработени во фабриката, како и во продажбата и маркетингот, уште 3.700 лица во дилерската мрежа и 36.000 лица кај добавувачите. Лани во Рослин се произведоа 68.771 лимузини од серијата 3 на BMW наменети за локалниот пазар и за извоз.


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
21 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format