131
21 shares, 131 points

Лидерот во електромобилноста може да си дозволи екстраваганција со третата (!) генерација на Nissan Leaf. Очигледно се крчка многу ново кај Јапонците. Еден од новитетите на Leaf е електронска педала – за забрзување и за запирање.

Возачите на новиот Nissan Leaf ќе имаат можност да командуваат со возилото преку само една педала. Со притискање на копче во средишната конзола, педалата за забрзување се претвора во е-педала или електронска педала – различно од постоечките „електонски педали“ коишто механичката врска ја заменуваат со кабли. Нејзината функција е слична како кај автомобилите во луна-парк. Кога педалот ќе се подотпушти, електромобилот соодветно забавува, а кога ќе се отпушти целосно, возилото запира. При притискање, истата функционира на вообичаениот начин.

Идеја што ќе го смени начинот на возење или само бескорисна техика во новиот Nissan Leaf?

Идниот семеен компакт на струја ќе биде прв автомобил во светот којшто може да се контролира преку една педала. Со отпуштена педала, Nissan Leaf останува во позиција и на нагорнина или надолнина. Исто како да е подигната паркирната сопирачка. За поаѓање не треба ништо повеќе од притискање на педалот. Според Nissan, возачот ќе може во 90% од возењето да ужива во предностите на е-педалот. Останатите 10% веројатно се однесуваат на опасните ситуации кога возачот мора да реагира со притискање на педалата за сопирање

Nissan Leaf e-pedal

Третата генерација на најпродаваниот електричен автомобил на сите времиња Nissan Leaf пристига во септември. Јапонскиот специјалист досега објави неколку детали од идниот „лист“. Стилот ќе се раководи според новата Micra, а електромобилот ќе располага и со напредно автономно возење. Како што наближува премиерата, така зачестуваат и новите детали. До премиерата во септември, сепак има уште време.

Продажбата на Leaf во меѓувреме надмина 277.000 примероци. Премиерата на третата генерација на електромобилот е закажана за 6-ти септември.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
21 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743