160
21 shares, 160 points

Во повеќето земји во ЕУ во последно време се продаваат повеќе велосипеди отколку автомобили. Дури и најголемите авто пазари се префрлија на жичаните магариња.

Пазарот на автомобили е во мирување, продажбата на велосипеди цвета. Низ цела ЕУ моментно се продаваат повеќе велосипеди отколку автомобили. За прв пат откако почнаа да се водат статистиките, шпанскиот пазар за велосипеди е поголем од автомобилскиот.

Во минатата година во Шпанија биле продадени околу 700.000 автомобили, наспроти 780.000 велосипеди. Во автомобилската земја Италија за прв пат по втората светска војна возењето на педали е пред возењето автомобил. Соодносот во продажбата е 1,6 милион наспроти 1,4 милион – во корист на велосипедите.

Во другите држави, особено на Југот и Истокот, велосипедите ја зголемуваат предноста пред автомобилот. Во Грција се продале 320.000 велосипеди, а само 58.000 возила, во Романија соодносот е 380.000 наспроти 72.000. Но, дури и во Германија велосипедот го презема водството. Во 2012 година, во земјата се продале 3,96 милиони велосипеди, а 3,08 милиони автомобили.

Огромниот пораст во продажбата на велосипедите се објаснува со тоа што во текот на финансиската криза, возачите на автомобили во некои држави во ЕУ се префрлиле на велосипед, поради заштеда. Економски помоќните држави не се исклучок. Веќе со месеци таму опаѓа продажбата на автомобили, додека продажбата на велосипеди расте.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813