146
19 shares, 146 points

Меѓу првите авиокомпании во Европа, TNT Airways доби одобрение за замена на тешките пилотски куфери со iPad во кокпитот на авионите.

Од 1-ви јануари 2015, TNT Airways ќе користи iPad како „Electronic Flight Bags“. Со воведувањето на iPad Air се заменуваат печатените прирачници тешки по 50 килограми што пилотите досега мораа да ги носат со себе. Белгиската централа за летање го издаде одобрението за авиокомпанијата, којашто е една од првите во Европа. Кокпитот во целата авионска флота ќе се модифицира за користење на iPad, вклучувајќи го и полетувањето и приземјувањето. Сите печатени документи ќе се отстранат од автионите до крајот на годинава.

Авиокомпаниите во САД веќе подолго време го користат iPad како „електронска летачка торба“, а American Airlines е прва што доби одобрение за тоа кон крајот на 2012 година. Префрлувањето на полесните таблети ќе придонесе за намалување на потрошувачката на гориво, за полесно централно управување и побрзо обновување на документацијата.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
19 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813