123
17 shares, 123 points

Површина од 2,8 милиони метри квадратни или 400 фудбалски игралишта. Тоа е фабриката на Seat во Марторел, каде што дрон направи досега невидени снимки.

Турата на дронот започнува од погонот за пресување, кадешто фактички започнува производството на секој автомобил. Пресите прават преку 6,4 милиони удари годишно, секој со сила иста како тежина на 500 автомобили. Во каросериската работилница се поставени вкупно 2.173 роботи, кои ги составуваат деловите од каросеријата со 1,3 милион точки за заварување.

Дронот продолжува во лакирницата, испреплетена со улици и семафори, како да е среде град. Тука се искористуваат 6,4 милиони килограми боја за една година, што е доволно Ајфеловата кула да се бојадиса стопати. Понатаму, во погонот за монтажа мора да владее совршена координација за 1,3 милијарди автомобилски делови годишно да се состават во целина – толку делови се потребни и да се изработат 330 примероци од Airbus A-380, најголемиот комерцијален авион во светот.

Надвор од халите се шири најголемата соларна мрежа во целата автомобилска индустрија, составена од вкупно 53.000 соларни панели. Со искористувањето на енергијата на сонцето се избегнува емисија од 7.000 тони СО2 годишно или 8,5 пати повеќе од количината што Централ Парк во Њујорк ја апсорбира на годишно ниво.

Соларните панели се поставени во административното подрачје на Seat, кадешто се наоѓа логистиката за дистрибуирање на автомобилите до крајното одредиште. Годишно се произведуваат преку 400.000 автомобили во Марторел, коишто се испорачуваат во повеќе од 75 држави низ светот. Ако овие автомобили се наредат едно зад друго, ќе формираат колона долга колку растојанието од Марторел до Лондон.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

123
17 shares, 123 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format