195
24 shares, 195 points

Дизел моторите можат да постигнат сé, освен едно. Да звучат спортски. Една компанија сега нуди додаток што звукот на дизелот го претвора во звук на добро нахранет V8. Звукот сепак не доаѓа директно од моторот, туку од звучник што работи во тандем со издувот.

Возачите на автомобил со дизел мотор, особено оние со спортски амбиции, отсега ќе можат и да уживаат во звукот на својот автомобил. Добавувачот Eperspächer, специјалист за издувни системи и климатизација, ја нуди технологијата ActiveSound, којашто на притисок на копче произведува спортски и моќен звук. Системот засега е достапен за неколку модели на Mercedes, Audi, Volkswagen и BMW, но доколку пазарот покаже интерес, нормално е дека и понудата соодветно ќе се збогатува.

eberspacher activesound 00002

ActiveSound е звучник што се вградува независно од издувниот систем и неговата функција се сведува на тоа што произведува звуци со одредена фреквенција во иста фаза со звуците од издувниот систем, при што се нагласува дел од звучното подрачје и се добива спортски и полн звук. Софтвер што се развива посебно за секој модел го контролира звучникот. Системот сепак не е толку нов, туку е тајна на моделите од високите класи на Audi и Volkswagen, кадешто ActiveSound се вградува фабрички во издувниот систем веќе четири години. Eberspächer отсега го нуди овој систем за накнадно вградување во сервисните работилници.

https://www.youtube.com/watch?v=H57-Unn5IMw

Поправачот на звукот на дизелот се изработува посебно за секој модел и засега е достапен за моделите од претходната генерација на Mercedes C-Class (W204/C204), за Audi A5, Audi Q7, Volkswagen Passat 3C/B8, Volkswagen Golf 6, Volkswagen Golf 7, како и за неколку модели на BMW. Во следните неколку месеци ќе се проширува понудата, зависно од интересот, а во блиска иднина, ActiveSound ќе биде достапен и во верзија за модели со „даунсајсинг“ мотори, односно за помали бензински мотори со турбонатполнење.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

195
24 shares, 195 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743