150
30 shares, 150 points

На европскиот пазар во октомври се продале 1.202.877 возила или за 5,6% повеќе отколку во истиот месец лани. Тоа е најдобра октомвриска продажба по 2009 година, кога беа регистрирани 1,26 милион патнички автомобили. За периодот на првите десет месеци исто така има зголемување од 3,6 проценти и вкупно 13,18 милиони нови автомобили на европскиот пазар. Тоа е блиску до рекордот од 2007 година, кога во истиот период се продадоа 13,63 милиони возила.

Ваквиот резултат според аналитичарите се должи првенствено на бумот во продажбата на спортски теренци. Покрај тоа расте и побарувачката за возила со бензински мотор, како и за електрични и хибридни возила. По земји, најмногу растат пазарите во Франција, Италија, Шпанија, Полска и Холандија. Тоа го компензира падот во продажбата на дизели во Велика Британија, кадешто во октомври се продадени за 12,2 проценти помалку возила со дизел мотор отколку во истиот месец лани.

Големи промени се случуваат кај одделните видови на погон. Бензинците владејат со пазарот, со удел од 51,5% и раст од 5,1 проценти. Наспроти тоа, опаѓа интересот за дизелот. Во октомври се продале 498.500 автомобили со дизел мотор или за 9,9% помалку отколку во ланскиот октомври. На дизелите моментно отпаѓаат само 41,4% од пазарот. Тоа е најниска стапка во октомври последните десет години. Апсолутен рекорд имаат електричните и хибридните возила, кои со 66.000 примероци во октомври учествувале со 5,5% во вкупната продажба на возила.

Топ 10 најпродавани модели во Европа во октомври

Марка и модел

Примероци

Тренд

1

Volkswagen Golf

43.679

+23,7%

2

Renault Clio

23.507

+7,1%

3

Peugeot 208

21.556

+14,5%

4

Ford Fiesta

20.466

-10,3%

5

Volkswagen Tiguan

19.277

+3,4%

6

Skoda Octavia

19.273

+6,1%

7

Nissan Qashqai

18.056

+1,9%

8

Toyota Yaris

17.495

+14,9%

9

Renault Captur

17.051

+9,8%

10

Citroen C3

16.996

+39,9%

 

Топ 10 најпродавани марки во Европа во октомври

Марка

Примероци

Тренд

1

Volkswagen

133.881

+2,7%

2

Renault

88.855

+15,5%

3

Ford

80.549

+5,3%

4

Peugeot

77.545

+16,5%

5

Mercedes

71.727

+8,8%

6

Opel

68.256

-2,2%

7

Audi

66.284

-1,4%

8

BMW

58.715

-9,0%

9

Skoda

56.748

+9,9%

10

Toyota

53.769

+21,1%


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
30 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813