205
53 shares, 205 points

Користените автомобили со дизел мотор од постарите годишта веќе со месеци не можат да најдат нов сопственик на плацевите во Германија. Трговците бараат начин да се ослободат од овие возила – по било која цена.

Четири од пет трговци со користени автомобили во Германија имаат потешкотии во продажбата на дизели од постарите годишта. Осумдесет проценти од нив потврдуваат дека возилата со дизел мотор се продаваат потешко отколку бензинците. Секој ден мирување на возилото на плац ги чини германските трговци 26 евра, тие мораат да изнаоѓаат алтернативни решенија. Според педантните статистики што ги води „автонацијата“, уделот на возила што се продаваат настрана од плацевите за користени автомобили во септември се зголемил на 45 проценти, од 35 проценти во истиот месец лани. „Алтернативно“ значи дека дилерите или ги нудат возилата на наддавање или ги препродаваат на повешти трговци или ги испраќаат за странство.

Опаѓањето на вредноста на 54,2 проценти од цената на ново, за користени возила со дизел мотор стари по три години, исто така потврдува дека вредноста на дизелите опаѓа. Тоа значи дека автомобил со дизел мотор што во септември 2014 година чинел 20.000 евра, сега би поседувал пазарна вредност под 11.000 евра.

Наспроти тоа, расте бројот на денови што користените дизели ги одлежуваат на плацевите. За првпат, просечното време на „чекање“ на дизелите надминува 100 денови, додека споредливите модели со бензински мотор во просек се продаваат за 80 денови.

Што покажува статистиката за македонскиот пазар?

Според последните податоци што ги има објавено Царинската управа, во месец јули е можно веќе да се препознава нов растечки тренд на увоз на користени возила. Додека во истиот месец лани биле увезени 1.070 користени возила во Македонија, годинава го јули нивниот број е зголемен за повеќе од двојно, на 2.140 возила. Евидентно е дека јули бил далеку најслаб во првите седум месеци лани, додека годинава ситуацијата е целосно спротивна. Следното ажурирање на податоците веќе ќе даде потврда дали трендот веќе се случува, иако уделот на дизелите и натаму останува „непознат“.

Број на увезени патнички автомобили во 2017 година

2017 г.

2016 г.

Вкупно

Нови

Користени

Вкупно

Нови

Користени

Јануари

1653

450

1057

2025

193

1695

Февруари

2373

317

1785

3161

384

2514

Март

2710

527

1906

3438

436

2732

Април

2320

466

1605

3312

475

2559

Мај

2507

481

1747

3809

404

3177

Јуни

2697

538

1887

4975

506

3998

Јули

2858

472

2140

1743

471

1070

Вкупно

17118

3251

12127

22463

2869

17745

Дали ќе треба да минат уште години додека реагираат надлежните институции – а која институција инаку е надлежна околу еколошката погодност на увезените автомобили и воопшто за спроведувањето на каква било одржлива политика околу македонскиот возен парк? Факт е дека „некаде горе во Европа“ дизелите буквално се протеруваат од улиците поради драстичното надминување на дозволените вредности на емисија на азотни оксиди, исто како што е факт дека кај нас ништо не е преземено за македонскиот народ да се заштити од новиот престоен предумирачки период на катастрофална загаденост на воздухот.

Трибини за надмудрување и прелажување, коишто на крајот ќе доведат до заклучокот дека живееме во екстремна аерозагаденост единствено поради недоволно изградената еколошка свест на граѓаните, не недостигаат. Од муабети се отрувме.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

205
53 shares, 205 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743