138
19 shares, 138 points

Пет модели од групацијата BMW се одликувани со највисокото признание за дизајн во светот, во рамките на годинешниот iF Design Award. Златото и припадна на новата генерација на серијата 5.

Mini Vision Next 100, Rolls-Royce Next 100 и BMW Motorrad Vision Next 100, тројката со којашто Баварците ја прославуваа својата стогодишнина, како и концептот за идниот X2, одликувани се за иновативниот дизајн и напредните технологии во рамките на iF Design Award. Во категоријата сериски автомобили, златото и припадна на серијата 5.

Експертите на ценетото жири на овој избор не ги пропуштија ниту производите за секојдневието, коишто ги создава Designworks, специјализирана компанија на BMW. Награди добија спортските обувки Puma X-Cat, шлемот BMW Vision Ride со проекциски дисплеј и BMW Racing Wheelchair, дизајнирана за паралимписките игри.

Во атракцијата „BMW Welt“ шеста година се доделуваа наградите на iF Design Awards 2017. Меѓу критериумите на оваа знајачна манифестација од светот на дизајнот не спаѓаат само изгледот и формата, туку и иновативноста, ергономијата, функционалноста и заштитата на животната средина.

Жирито составено од 58 светски експерти за дизајн ја одликуваше серијата 5 на BMW за иновативниот концепт и динамично-елегантната форма со „iF Gold Award“, како највисока награда на реномираната манифестација. Експертите беа особено убедени во прецизноста на спортскиот дизајн, препознатливоста на марката во надворешниот и внатрешниот дизајн, како и во балансот меѓу емотивноста и визуелниот впечаток.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
19 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format