124
17 shares, 124 points

Многумина љубители на BMW сметаат дека купеата од серијата Е9 се најубавото од баварската марка. Индустрискиот дизајнер Давид Обендорфер го креираше можниот наследник на легендарниот модел.

Како и секој голем автомобил, и овој има долга историја. Во 1965 година, BMW ја збогати понудата во „Новата класа“ со елегантното купе 2000 C/CS од серијата Е120. Каросеријата ја дизајнираше Вилхелм Хофмајстер, чиј што препознатлив потег во долниот крај од задниот прозорец го краси изгледот на секој модел на BMW до денес – оттаму и името на овој детаљ, „Хофмајстер-Кник“.

Првиот дизајн на купето не им се допаѓаше на сите. Имаше многу критики за превисоко поставените предни светла. Овој проблем беше коригиран во 1968 година, кога стартуваше и лимузината 2500/2800 со новите шестцилиндарци од легендарната генерација М30. Логично беше овој мотор да се вградува и во купето, но поради тоа што во кошот немаше доволно место за него, мораше да се преработи дизајнот на носот на купето. Тоа беше задача за Џовани Микелоти. Италијанскиот дизајнер погоди во сржта, автомобилските ентузијасти лудуваа по овој автомобил. Купето CS од серијата Е9 се произведуваше во Karmann до 1975 година, а наследникот, серијата 6, ги презеде основните црти на моделот.

Сега е ред на Давид Обендорфер да ги заживее сеќавањата на CS. Во минатото тој исфрли неколку ретро дизајни, меѓу другото и на Renault 4 и Fiat 127. Но, се чини дека BMW E9 сепак е големата слабост на овој индустриски дизајнер. Предниот дел од возилото што се води како BMW CS Vintage Concept потсеќа на 2000 CS, особено со големите и исправени „бубрези“ на BMW. Кабината следи минималистички принцип, со четири тркалезни инструменти кои всушност се мини дигитални дисплеи. Студијата веројатно нема да се реализира во сериски модел. Баварците моментално се повеќе зафатени со ванови со преден погон и трицилиндарски мотори од Mini. Но, секогаш е добро кога човек ќе се присети на E9!


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

124
17 shares, 124 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813